تعریف دارایی ها در حسابداری

تعریف دارایی ها در حسابداری
تعریف دارایی ها در حسابداری

همان گونه  که گفته شد، داراییها، بدهی ها و سرمایه، عضو اصلی معادله اساسی حسابداری را تشکیل می دهند. که در این مطلب به شرح مختصری از دارایی ها می پردازیم.

دارایی ها

دارایی ها منبع اقتصادی هر شرکت و مؤسسه هستند، که حجم کارهای اقتصادی با استفاده از دارایی ها انجام می گیرد. وجه نقد ،اموال، مطالبات و دیگر منابع اقتصادی متعلق به یک شرکت ، که در نهایت منجر به  معاملات ، عملیات مالی یا دیگر رویدادها شده و قابل تبدیل به پول و دارایی منافع آتی است را دارایی می نامند. هر شرکت مؤسسه مطابق حجم و نوع فعالیتشان، دارایی های متفاوتی دارند.

انواع دارایی ها مختلفی را میتوان برشمرد:

وجه نقد : وجه نقد شامل موجودی نقد و سپرده نزد بانکها و مؤسسات مالی، اعم از ریالی و ارزی. هر گاه وجه نقد در شرکت نگهداری شود، آن را در حساب صندوق و هر وقت نزد بانک ها نگهداری شود، آن را در حساب بانک  ثبت و گزارش می نمایند.

حساب های دریافتنی : حساب های دریافتی شامل مطالبات شرکت از دیگران میباشد که در قبال آن سفته، چک یا برات در بافت نشده باشد.

اسناد دریافتنی: به مطالباتی از دیگران گفته می شود که در قبال آن چک ، سفته یا برات از شخص بدهکار دریافت شده است. زمانی که زمان وصول اسناد دریافتنی یک سال یا کمتر باشد به عنوان اسناد دریافتنی کوتاه مدت و زمانی  که سر رسید آنها بیشتر از یک سال باشد به اسم اسناد دریافتی بلند مدت طبقه بندی می شود.

موجودی های کالا و مواد:  تمامی مواد و کالا هایی که به منظور فروش یا استفاده از آن در ساخت محصول یا مصرف آن برای ارائه خدمات، نگهداری می شود به در عنوان موجودی مواد کالا ثبت می شوند. اجناس مصرفی همچنین تحت عنوان، ملزومات  ثبت و گزارش می شوند.

ماشین آلات ،اموال و تجهیزات: دارایی هایی که برای انجام عملیات مؤسسه مورد استفاده قرار میگیرند و عمر آنها  بیشتر از یک سال است و جنبه مصرفی نداشته باشند در غالب اموال، ماشین آلات و تجهیزات طبقه بندی می شوند. به این دارایی ها اغلب «دارایی ثابت » می گویند. نمونه هایی دیگری از دارایی ثابت می توان به زمین، ساختمان، وسایل نقلیه و اثاثه اداری و ماشین آلات تولید، اشاره کرد .

پیش پرداخت: در هر زمانی شرکت  قبل از تحویل گرفتن دارایی و یا خدمات، مبلغی  را به دیگران بپردازد، پیش پرداخت نامیده می شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *